zrealizowane

zrealizowane

Stazy taktyczne

Podczas pierwszej fali COVID 19 jako organizacja zaangażowaliśmy się w drukowanie na drukarkach 3D przyłbic ochronnych dla służby zdrowia, policji, straży pożarnej i osób fizycznych. Chcąc wykorzystać nasze doświadczenie i możliwości wzięliśmy udział w Projekcie współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu Wspieramy Ukrainę, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji. Nasz cel to stworzenie 2000 sztuk staz taktycznych i dostarczenie ich do Szpitala Wojskowego w Charkowie. Opaski mają za zadanie tamować krwawienie w przypadku poważnego zranienia. Opaska uciskowa wykonana z wytrzymałego materiału, zapinana na rzep. Zaciskamy ją wokół kończyny przed miejscem krwawienia. Zapięcie i ucisk dzięki specjalnemu krępulcowi pozwalają zacisnąć opaskę i zatrzymać krwawienie. Na opasce znajduje się miejsce do umieszczenia godzina zapięci, aby służby medyczne wiedziały jak długo opaska zaciska żyły i tętnice. Krępulec oraz niektóre części plastikowe zostaną wydrukowane na drukarkach 3D. Dziękujemy każdej osobie, która zaangażowała się w realizację projektu oraz Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności za finansowanie. 

Więcej informacji o projekcie…

W roku szkolnym 2022/2023 nasza organizacja dołączyła do programu Pajacyk: pomoc psychospołeczna! Program „Pajacyk” do tej pory był nam znany z akcji dożywiania dzieci. Od początku marca 2021r. prowadząca program Polska Akcja Humanitarna rozszerzyła działalność o wsparcie psychologiczne dla młodych osób. Od maja działaliśmy razem z Pajacykiem! Naszym wspólnym celem było zapewnienie dzieciom adekwatnej pomocy w tych trudnych czasach. Dołączenie do programu dało nam możliwość jeszcze szerszego dotarcia z pomocą do dzieci i młodzieży w naszym regionie! W ramach programu: sfinansowaliśmy indywidualne konsultacje psychologiczne dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów oraz prowadziliśmy warsztaty grupowe dla dzieci, które pozwoliły na szeroką integrację, pokazały jak radzić sobie z emocjami oraz budowały poczucie własnej wartości. Wśród podopiecznych objętych programem znajdowały się dzieci i młodzież od 6 do 18 roku życia oraz ich rodzice/opiekunowie.

Przyłbice ochronne

Z powodu panującego stanu zagrożenia epidemiologicznego byliśmy zmuszeni do zawieszenia działań związanych z edukacją, w tym prowadzonych przez nas zajęć. Postanowiliśmy pomóc lokalnej społeczności w walce z koronawirusem, tworząc przyłbice ochronne za pomocą drukarek 3D. Dzięki pomocy zaprzyjaźnionych firm, instytucji, znajomych oraz darczyńców udało nam się wyprodukować ponad 9300 przyłbic, które zostały przekazane całkowicie za darmo oddziałom ratownictwa medycznego, szpitalom, przychodniom lekarskim, wolontariuszom, szkołom, bibliotekom i czytelniom oraz wielu innym instytucjom. Pracowaliśmy przy użyciu 28 drukarek 3D. Przyłbice składają się z 4 elementów: uchwytu na głowę, dołu, który utrzymuje przyłbicę w odpowiednim ułożeniu, regulowanej gumki mocującej oraz osłony z płyty PET. Dzięki zastosowaniu takich materiałów udało nam się zoptymalizować koszta oraz zapewnić komfort użytkownikowi. Przyłbice można łatwo zdezynfekować – za pomocą autoklawu lub przy użyciu roztworu zawierającego 70% alkoholu. Koszt wyprodukowania jednej przyłbicy to około 3,35zł, a koszt produkcji 9300 przyłbic wyniósł 31 253zł.

cykl warsztatów

Dotychczas przeprowadziliśmy cykle różnego rodzaju warsztatów dla dzieci i młodzieży. Łącznie zrealizowaliśmy ponad 2000 h dydaktycznych, z zakresów: robotyki, programowania obiektowego, programowania VR/AR, projektowania i druku 3D, grafiki rastrowej, wektorowej, fotografii oraz wideo. Bogatsi o doświadczenie, wiemy jak najlepiej przekazać wiedzę oraz w jaki sposób wzbudzić zainteresowanie uczestników w danej dziedzinie. Jako Fundacja wciąż mamy wiele pomysłów i projektów do zrealizowania, zapraszamy do śledzenia nas w mediach społecznościowych jak i naszej strony internetowej, gdzie informujemy o wszystkich wydarzeniach.  

książka "Młodzi odkrywcy"

Dzięki dofinansowaniu mikrograntów NGO stworzyliśmy bezpłatną książkę “Młodzi Odkrywcy”, w której zawarliśmy doświadczenia z biologii, fizyki i chemii. Dzieci mogą wykonywać je w domu samodzielnie lub z pomocą rodzica i uczą się nie tylko konkretnych informacji, ale zdobywają też umiejętności niezbędne do życia w dzisiejszym świecie; uczą się stawiać pytania i rozwiązywać problemy, działać zgodnie. Chcemy rozbudzić w nich pasję do nauki oraz kreatywność i ciekawość wobec otaczającego je świata. Doświadczenia podzieliliśmy na 3 poziomy trudności: bardzo proste, średnie i skomplikowane. Fizyczne egzemplarze książek przekazaliśmy instytucjom takim jak szkoły, biblioteki i czytelnie, a wersja książki w PDF jest ogólnodostępna. Dodatkowo przeprowadziliśmy konkurs pod nazwą #TwojeOdkrycie. Zadaniem dzieci było nagranie filmiku lub zrobienie zdjęcia przeprowadzanego doświadczenia. Pięcioro wygranych (trzech wybrała Komisja konkursowa, a dwóch pozostałych wygrało dzięki największej ilości polubień) otrzymało Zestaw Młodego Chemika.

galeria zdjęć

Pl. Tadeusza Kościuszki 4A
50-029 Wrocław

Tel: 883 624 090
fundacja@odkrycie.org

Konto bankowe:
16 1140 2004 0000 3602 7963 0605
KRS: 0000818821
NIP: 8982254745
REGON: 385067158 

Dowiedz się jak przetwarzamy Twoje dane osobowe (RODO)

Copyright 2020 Fundacja Odkrycie

Tel: 883 624 090
fundacja@odkrycie.org 

Pl. Tadeusza Kościuszki 4A
50-029 Wrocław

NIP: 8982254745    KRS: 0000818821 
REGON: 385067158

Konto bankowe:
16 1140 2004 0000 3602 7963 0605

 

Dowiedz się jak przetwarzamy Twoje dane osobowe (RODO)

Copyright 2020 Fundacja Odkrycie

Skip to content